wtorek, 17 lutego 2015

Wielki Post 2015


Przyjmijmy okres Wielkiego Postu z otwartym sercem i umysłem. Jest to czas odnowy i wszyscy potrzebujemy czasu zastrzymania i załadowania nowych sił. Może być to czas, aby się obudzić. Musimy znowu zacząć od nowa i popatrzeć na nasze życie w sposób obiektywny. We wszystkich dziedzinach naszego życia istnieją możliwości rozwoju i zmian. Papież Franciszek kieruje do nas wezwanie, aby zwrócić uwagę na następujące kwestie:



           
Jednym z najpilniejszych wyzwań, któremu chcę poświęcić uwagę w tym Orędziu, jest globalizacja obojętności. Obojętność wobec bliźniego i wobec Boga jest realną pokusą także dla nas, chrześcijan. Dlatego potrzebujemy słuchać w każdym Wielkim Poście nawoływania proroków, którzy podnoszą głos i nas przebudzają. Bóg nie jest obojętny na świat – kocha go do tego stopnia, że daje swojego Syna dla zbawienia każdego człowieka. Przez wcielenie, życie ziemskie, śmierć i zmartwychwstanie Syna Bożego otwiera się definitywnie brama między Bogiem a człowiekiem, między niebem a ziemią. A Kościół jest niczym ręka, która trzyma tę bramę otwartą poprzez głoszenie Słowa, sprawowanie sakramentów, dawanie świadectwa wiary, która działa przez miłość (por. Ga 5, 6). Jednakże świat ma tendencję do zamykania się w sobie i zamykania tej bramy, przez którą Bóg wchodzi w świat, a świat w Niego. Dlatego ręka, którą jest Kościół, nie powinna nigdy się dziwić, że jest odpychana, miażdżona i raniona. A zatem lud Boży potrzebuje odnowy, aby nie zobojętniał i nie zamknął się w sobie.

Nasza reakcja może być:

            - Zatrzymamy naszą gorączkową działalność, aby znaleźć czas na modlitwę do Boga Stwórcy, a następnie znaleźć czas na medytację w ciszy, która może dać inspiracje i potrzebną miłość, aby stawić czoła obojętności. To może nas zainspirować, aby odnowić nasze podejście do naszego życia kapucy
ńskiego oraz określenia obszarów, w które musimy uaktualnić.

Uniwersalny Modlitwa:
Przyłącz się do modlitwy wraz z Papieżem 13-14 marca 2015 w ramach inicjatywy 24 godzin dla Pana, która to będzie obchodzona w całym Kościele. My jako kapucyni możemy skutecznie wziąść udział w tej modlitwie wspólnoty całego świata. Wychowawcy mogą zachęcić podopiecznych aby z entuzjazmem wzieli udział w tym spotkaniu, gdzie będą mogli doświadczyć Boga. Modlitwa jest miejscem dla Bożych inspiracji.

- Wielki Post może być również czasem, aby zidentyfikować niewyleczone rany i związane z nimi negatywne wspomnienia, tak, że będziemy w stanie odnosić się do siebie i innych w lepszy sposób.

- Praca nad "formacją serca" poprzez otwarcie się na Boga, z inspiracji papież Benedykt XVI do tworzenia wysp miłosierdzia i miłości pośród morza obojętności. Jeśli nasze klasztory będą przekazywać miłość, łaskę i radość będziemy rozwijać się dalej.

Kilka pytań do naszego rachunku sumienia:
Czy mam zrobioną listę modlitw do odmawiania ?
Czy moje życie zakonne jest wyrażnym zanakiem dla świata, co powiniennem (powinniśmy) zmienić aby takim się stało?
Czy spotkałem ubogich lub potrzebujących w miejscowości, w której obecnie przebywam?
Jakie jest moje wielkopostne postanowienie, dotyczące modlitwy, pokuty i uczynku miłosierdzia?

Prośby Modlitewne SGF:

- Modlitwa za naszego Ojca Świętego Franciszka, br. Mauro naszego ministra i jego radnych.
- Modlitwa za inicjatywy naszego sekretariatu generalnego formacji, za Ratio Formationis i za kursy które prowadzimy na całym świecie.
Dziękujemy wam drodzy bracia i niech Bóg wam błogosławi!
brat Charles Alphonse i Jaime Rey

Sekretariat Generalny Formacji, Rzym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz